Data publikacji: 15.04.2025
W dniu 9 kwietnia 2025 r. odbyło się pierwsze w tym roku posiedzenie złożonej z przedstawicieli organizacji społecznych Rady Doradczej do spraw przygotowania i wdrażania Strategii ZIT dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Poznania na lata 2021-2027. Posiedzenie realizowane w formie zdalnej były okazją do zaprezentowania zmian w dokumencie Strategii (wersja 1.2.) oraz do przekazania informacji o stanie wdrażania Strategii ZIT.
Rada jest organem doradczym działającym przy Stowarzyszeniu Metropolia Poznań i składa się z przedstawicieli reprezentujących aktywnie działające na terenie Metropolii Poznań organizacje pozarządowe (w sposób szczególny stowarzyszenia i fundacje), a także partnerów społecznych i gospodarczych oraz inne niezależne organizacje społeczne.
Posiedzenie Rady prowadziła Dyrektor Biura Stowarzyszenia Metropolia Poznań – Anna Aleksandrzak. Podczas wydarzenia stan wdrażania Strategii ZIT w MOF Poznania na lata 2021-2027, przedstawiła Zastępca Dyrektora Biura ds. ZIT Sylwia Ciesiółka. W toku dyskusji na temat rozstrzygnięć w dotychczasowych konkursach ZIT sformułowano m.in. postulat intensyfikacji udziału organizacji pozarządowych w roli partnerów w projektach aplikujących w naborach do Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla MOF Poznania w bieżącej perspektywie UE.
Następnie pracownik Biura Stowarzyszenia Paulina Lipińska przedstawiła projekt zaktualizowanego dokumentu Strategii ZIT w MOF Poznania na lata 2021-2027 (wersja 1.2.) w formie prezentacji multimedialnej, z ukazaniem planowanych zmian w dokumencie. Podczas posiedzenia członkowie Rady Doradczej zadawali pytania dotyczące proponowanych zmian, jednak formalnie nie zgłosili żadnej rekomendacji do dokumentu zaktualizowanej Strategii ZIT. Ważnym punktem wydarzenia było przyjęcie uchwały ws. pozytywnego zaopiniowania projektu Strategii ZIT na lata 2021-2027 (wersja 1.2.).
Posiedzenie Rady Doradczej ZIT stało się ponownie okazją do wymiany poglądów i zebrania wniosków ze strony przedstawicieli trzeciego sektora z terenu Metropolii Poznań. Wszystko dla zapewnienia realizacji nowej Strategii ZIT na lata 2021-2027 w zgodzie z potrzebami społeczności lokalnych oraz sektora pozarządowego aglomeracji poznańskiej.
Załączniki:
Protokół z posiedzenia 09.04.2025
Prezentacja – stan wdrażania ZIT 09.04.2025
Prezentacja – projekt zaktualizowanej Strategii ZIT (wersja 1.2.)
Zał. 1 Projekt aktualizacji Strategii ZIT w MOF Poznań na lata 2021-2027(wersja1.2.)-tabela zmian
Data publikacji: 19.11.2024
W dniu 18 listopada 2024 r. odbyło się trzecie w tym roku posiedzenie złożonej z przedstawicieli organizacji społecznych Rady Doradczej do spraw przygotowania i wdrażania Strategii ZIT dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Poznania na lata 2021-2027. Spotkanie miało wyjątkowy charakter, gdyż gościnnie wzięli w nim udział także przedstawiciele samorządów Metropolii Poznań. Tematem przewodnim była kooperacja JST z sektorem pozarządowym. Posiedzenie odbyło się w formie zdalnej z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej a poprowadziła je Anna Aleksandrzak - Dyrektor Biura Stowarzyszenia Metropolia Poznań.
Do zadań Rady należy nie tylko opiniowanie projektu Strategii ZIT 2021+ i jej zaktualizowanych wersji, ale także udział w monitorowaniu postępów wdrażania dokumentu. Mając to na uwadze, w pierwszej części posiedzenia Zastępca Dyrektora Biura ds. ZIT – Sylwia Ciesiółka – przedstawiła stan wdrażania Strategii ZIT w MOF Poznania na lata 2021-2027, w tym informacje o możliwym udziale NGO w planowanych naborach ZIT.
Następnym punktem posiedzenia było przekazanie informacji oraz dobrych praktyk w zakresie współpracy samorządów Metropolii Poznań z organizacjami pozarządowymi. Tematyka najważniejszej części spotkania była odpowiedzią na pojawiający się ze strony pozarządowej postulat organizacji wydarzenia, podczas którego byłaby możliwość dyskusji i wymiany poglądów na linii samorządy – organizacje pozarządowe. Stąd wśród zaproszonych gości znaleźli się włodarze oraz pracownicy samorządowi odpowiedzialni za aktywizację obywatelską i społeczną, realizację projektów rozwojowych i współpracę z III sektorem.
Dyrektor Anna Aleksandrzak podkreśliła, że to właśnie organizacje społeczne w wielu sferach funkcjonowania naszych wspólnot lokalnych są najbliżej obywateli i mogą świadczyć im pomoc oraz wsparcie w formie nierzadko najlepiej dostosowanej do ich potrzeb i oczekiwań.
Następnie głos zabrała Pani Małgorzata Machalska – Burmistrz Miasta Luboń. Pani Burmistrz przedstawiła informacje o współpracy swojego samorządu z organizacjami pozarządowymi. Wskazała, że w Luboniu wsparciem samorządu objęte są m.in. działania warsztatów terapii zajęciowej i organizacji zajmujących się opieką nad osobami z niepełnosprawnościami. Wspierane są także kluby i stowarzyszenia sportowe w takich dyscyplinach, jak: piłka nożna, siatkówka czy tenis stołowy. Pani Burmistrz przypomniała także, że w Luboniu funkcjonuje Centrum Organizacji Pozarządowych, pełniące rolę ośrodka aktywności lokalnej i inkubatora inicjatyw obywatelskich.
Kolejnym gościem poproszonym o zabranie głosu był Pan Wojciech Skrzekut – Przewodniczący Rady Gminy Czerwonak, którzy przedstawił dobre praktyki w zakresie współpracy Gminy Czerwonak z organizacjami społecznymi. Z ciekawszych form aktywizacji III sektora Pan Przewodniczący przytoczył: utworzenie Centrum Wsparcia Organizacji Pozarządowych, czy utworzenie w 2020 roku Gminnego Przedsiębiorstwa Społecznego Sp. z o.o. Wspomniana spółka świadczy m.in. usługi porządkowe i pielęgnacji zieleni, dba o czystość wiat przystankowych oraz obsługuje gminne targowisko w Koziegłowach oraz cmentarz komunalny w Koziegłowach. Co bardzo istotne, zatrudnienie w przedsiębiorstwie znalazły osoby z niepełnosprawnościami – mieszkańcy Gminy Czerwonak. Działanie spółki umożliwiło ich aktywizację społeczną i przede wszystkim zawodową.
Natomiast o współpracy Miasta Poznania z organizacjami pozarządowymi w ramach przedsięwzięć współfinansowanych ze środków zewnętrznych (w tym unijnych) opowiedział Pan Grzegorz Kamiński - Pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. Funduszy Europejskich. Wspomniane projekty dotyczyły m.in. usług społecznych dla mieszkańców świadczonych w społeczności lokalnej, wsparcia i integracji migrantów, poprawy jakości edukacji włączającej w szkołach, czy pomocy dla osób w kryzysie bezdomności przebywających w Poznaniu. Pan Pełnomocnik poinformował także, że Miasto Poznań wspiera także organizacje pozarządowe w ramach tzw. „funduszu wkładów własnych”.
W kolejnej części posiedzenia była także okazja do zadania pytań i dyskusji w temacie współpracy samorządów z sektorem pozarządowym na obszarze miast i gmin Metropolii Poznań.
Wszystkim uczestnikom posiedzenia, członkom Rady Doradczej ZIT oraz obecnym gościom serdecznie dziękujemy za aktywny udział w wydarzeniu.
Dokumenty i materiały:
Protokół z posiedzenia 18.11.2024
Prezentacja_stan_wdrazania_ZIT_18.11.2024
Data publikacji: 22.03.2024
W dniach 5 i 20 marca 2024r. odbyły się kolejne dwa posiedzenia złożonej z przedstawicieli organizacji społecznych Rady Doradczej do spraw przygotowania i wdrażania Strategii ZIT dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Poznania na lata 2021-2027. Posiedzenia realizowane w formie zdalnej były okazją do zaprezentowania zmian w dokumencie Strategii oraz przedstawienia rekomendacji istotnych z punktu widzenia przedstawicieli sektora pozarządowego. Po przyjęciu wszystkich rekomendacji członków Rada Doradcza zaopiniowała pozytywnie projekt zaktualizowanej Strategii ZIT.
Rada jest organem doradczym działającym przy Stowarzyszeniu Metropolia Poznań i składa się z przedstawicieli reprezentujących aktywnie działające na terenie Metropolii Poznań organizacje pozarządowe (w sposób szczególny stowarzyszenia i fundacje), a także partnerów społecznych i gospodarczych oraz inne niezależne organizacje społeczne.
Do zadań Rady należy nie tylko opiniowanie projektu Strategii ZIT 2021+ (w tym listy przedsięwzięć zaproponowanych do realizacji), ale również opiniowanie projektów aktualizacji tego dokumenty i tej kwestii dotyczyły oba posiedzenia organu konsultacyjnego.
Na posiedzeniu w dniu 5 marca 2024r. członkowie Rady Doradczej ZIT uzyskali informacje o zakresie planowanych zmian w ramach procesu aktualizacji Strategii ZIT. Na posiedzeniu ze strony członków Rady pojawiły się propozycje sformułowania kilku rekomendacji dotyczących zaktualizowanego dokumentu. W związku z tym oraz mając na uwadze postulat większego zaangażowania podmiotów społecznych i organizacji pozarządowych w procesie przygotowania i aktualizacji Strategii ZIT podjęto decyzję o zwołaniu kolejnego posiedzenia Rady Doradczej celem lepszego przeprocedowania propozycji rekomendacji ze strony członków tego gremium.
Na kolejnym posiedzeniu w dniu 20 marca 2024r. przedstawiono siedem propozycji rekomendacji przekazanych przez członków Rady wraz z odniesieniem biura Stowarzyszenia Metropolia Poznań.
Rada Doradcza ZIT zdecydowała o przyjęciu wszystkich propozycji rekomendacji zgłoszonych przez jej członków:
Następnie członkowie Rady Doradczej ZIT przyjęli jednomyślnie uchwałę w sprawie zaopiniowania projektu zaktualizowanej Strategii ZIT dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Poznania na lata 2021-2027 wraz z rekomendacjami.
Na koniec prowadząca posiedzenie Anna Aleksandrzak, Zastępca Dyrektora Biura Stowarzyszenia, podkreśliła chęć przekazania wniosków z posiedzenia bezpośrednio do urzędników i włodarzy samorządów Metropolii Poznań oraz wyraziła nadzieję na zintensyfikowanie współpracy z przedstawicielami organizacji społecznych.
Dokumenty i materiały:
Protokół z posiedzenia 05.03.2024
Protokół z posiedzenia 20.03.2024
Uchwała Rady Doradczej nr 1/2024 ws. zaopiniowania projektu zaktualizowanej Strategii ZIT wraz z rekomendacjami
Zał. 1 Projekt aktualizacji Strategii ZIT w MOF Poznań na lata 2021-2027-dokument Strategii
Zał. 1 Projekt aktualizacji Strategii ZIT w MOF Poznań na lata 2021-2027-lista projektów ZIT
Zał. 1 Projekt aktualizacji Strategii ZIT w MOF Poznań na lata 2021-2027-tabela zmian
Data publikacji: 20.02.2023
W dniu 16 lutego br. odbyło się kolejne posiedzenie złożonej z przedstawicieli organizacji społecznych Rady Doradczej do spraw przygotowania i wdrażania Strategii ZIT dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Poznania na lata 2021-2027. Głównym tematem posiedzenia było podjęcie uchwały w zakresie zaopiniowania projektu nowej Strategii ZIT.
Rada jest organem doradczym działającym przy Stowarzyszeniu Metropolia Poznań i składa się z przedstawicieli reprezentujących aktywnie działające na terenie Metropolii Poznań organizacje pozarządowe (w sposób szczególny stowarzyszenia i fundacje), a także partnerów społecznych i gospodarczych oraz inne niezależne organizacje społeczne.
Do zadań Rady należy w szczególności opiniowanie projektu Strategii ZIT 2021+ (w tym listy projektów zaproponowanych do realizacji) i tej kwestii dotyczyło posiedzenie organu konsultacyjnego, które odbyło się gościnnie w Powiatowym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej na poznańskim Franowie.
Podczas posiedzenia przedstawiono prezentację projektu nowej Strategii ZIT wskazując m.in. na możliwości wsparcia stowarzyszeń i fundacji oraz innych organizacji społecznych.
Posiedzenie Rady Doradczej ZIT stało się ponownie okazją do wymiany poglądów i zebrania rekomendacji ze strony przedstawicieli trzeciego sektora z terenu Metropolii Poznań. Wszystko dla zapewnienia realizacji nowej Strategii ZIT na lata 2021-2027 w zgodzie z potrzebami społeczności lokalnych oraz sektora pozarządowego aglomeracji poznańskiej.
Ważnym punktem wydarzenia było przyjęcie uchwały ws. pozytywnego zaopiniowania projektu Strategii ZIT na lata 2021-2027 wraz z rekomendacjami. Przedstawiciele NGO zagłosowali m.in. za przyjęciem rekomendacji dotyczącej fizjoterapeutycznych wizyt patronażowych dla niemowląt.
Dokumenty i materiały:
Protokół z posiedzenia 16.02.2023r.
Prezentacja - projekt Strategii ZIT w MOF Poznania na lata 2021-2027
Uchwała Rady Doradczej ws. zaopiniowania projektu Strategii ZIT wraz z rekomendacjami
Zał. 1 Projekt Strategii ZIT w MOF Poznań na lata 2021-2027 wraz z zał.
Fotografie: Stowarzyszenie Metropolia Poznań
Data publikacji: 08.07.2022
W dniu 7 lipca br. w Urzędzie Miasta Poznania odbyło się pierwsze inauguracyjne posiedzenie Rady Doradczej do spraw przygotowania i wdrażania Strategii ZIT dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Poznania na lata 2021-2027.
Rada jest organem doradczym działającym przy Stowarzyszeniu Metropolia Poznań i składa się z przedstawicieli reprezentujących aktywnie działające na terenie Metropolii Poznań organizacje pozarządowe (w sposób szczególny stowarzyszenia i fundacje), a także partnerów społecznych i gospodarczych oraz inne niezależne organizacje społeczne. Pracom Rady Doradczej przewodniczy Dyrektor Biura Stowarzyszenia Metropolia Poznań - Piotr Wiśniewski.
Do zadań Rady należeć będzie w szczególności opiniowanie projektu Strategii ZIT 2021+ (w tym listy projektów zaproponowanych do realizacji), opiniowanie zmian w Strategii ZIT 2021+ a także udział w procesie monitorowania postępów jej wdrażania. Nadrzędnym celem powołania Rady Doradczej jest zwiększenie udziału przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego w realizacji rozwoju strategicznego Stowarzyszenia Metropolia Poznań w ramach planowanych w nowej perspektywie unijnej Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Aktywny udział organizacji społecznych pomoże w przygotowaniu i realizacji nowej Strategii ZIT na lata 2021-2027 w zgodzie z potrzebami społeczności lokalnych oraz sektora pozarządowego aglomeracji poznańskiej.
Podczas pierwszego posiedzenia przyjęto regulamin nowego organu, który precyzuje zasady pracy i zakres umocowania członków w Radzie, a także w formie prezentacji przedstawiono stan prac nad przygotowaniem Strategii ZIT w MOF Poznania na lata 2021-2027. Członkowie Rady byli szczególnie zainteresowani planowanymi ze środków ZIT możliwościami wsparcia organizacji pozarządowych, działających aktywnie w sferze społecznej i obywatelskiej na terenie Metropolii Poznań.
Kolejne spotkanie członków Rady Doradczej planowane jest na przełom sierpnia i września. Wtedy Rada powinna zając się już gotowym projektem nowej Strategii ZIT dla MOF Poznania na lata 2021-2027.
Dokumenty i materiały:
Protokół z posiedzenia 07.07.2022
Uchwała nr 1/2022 w sprawie przyjęcia Regulaminu Rady Doradczej
Załącznik nr 1 do Uchwały nr 1/2022 - Regulamin Rady Doradczej
Prezentacja - stan prac nad Strategią ZIT w MOF Poznania na lata 2021-2027
Fotografie: Stowarzyszenie Metropolia Poznań
Data publikacji: 20.06.2022
W dniu 14 czerwca br. Rada Metropolii Poznań przyjęła uchwałę w sprawie powołania Rady Doradczej do spraw przygotowania i wdrażania Strategii ZIT dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Poznania na lata 2021-2027.
Data publikacji: 01.03.2022
Ogłaszamy nabór kandydatów na członków Rady Doradczej do spraw przygotowania i wdrażania Strategii ZIT dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Poznania na lata 2021-2027 (ZIT Poznań). Mając na względzie konieczność zaangażowania partnerów społeczno-gospodarczych w przygotowanie i wdrażanie Strategii ZIT, wynikającą z postanowień Umowy Partnerstwa dla realizacji polityki spójności 2021-2027 w Polsce, Stowarzyszenie Metropolia Poznań ogłasza nabór kandydatów na członków Rady Doradczej do spraw przygotowania i wdrażania Strategii ZIT dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Poznania na lata 2021-2027.
Do zadań Rady należeć będzie w szczególności:
W ramach niniejszego naboru wyłonieni zostaną członkowie organu spośród kandydatów reprezentujących partnerów społecznych i gospodarczych, organizacje pozarządowe, organizacje pracowników i pracodawców oraz inne organizacje społeczne niezależne od organów samorządowych i rządowych.
Kandydaci powinni reprezentować organizacje prowadzące działalność w ramach lub na rzecz co najmniej jednej z poniższych dziedzin, tożsamych z potencjalnym zakresem interwencji wskazanej dla Strategii ZIT dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Poznania na lata 2021-2027 tj.:
Wybór członków Rady z grona kandydatów nastąpi w zgodzie z następującymi kryteriami: doświadczenie w obszarze dotyczącym realizacji Strategii ZIT, wiedza i kompetencje zawodowe; wola aktywnego udziału i zaangażowania w konsultowanie przedkładanych materiałów; nieposzlakowana opinia; obszar działania organizacji obejmuje terytorium Metropolii Poznań.
Spełnienie wymagań, o których mowa powyżej powinno zostać potwierdzone przez kandydatów poprzez złożenie wypełnionego i podpisanego kwestionariusza osobowego (Załącznik nr 1 do ogłoszenia).
UWAGA: Uczestnictwo w Radzie ma charakter społeczny. Za udział w posiedzeniach nie przysługuje wynagrodzenie lub rekompensata za utracone zarobki.
Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu 61 669 80 54 lub 690 951 110 oraz pod adresem e-mail: dawid.drobnic@metropoliapoznan.pl.
Zgłoszenia, z dopiskiem: „KANDYDACI NA CZŁONKÓW RADY DORADCZEJ”, należy:
w nieprzekraczalnym terminie do dnia 16 marca 2022 r. (decyduje data wpływu do jednostki).
Zgłoszenia, które wpłyną po terminie nie będą rozpatrywane.
Załącznk nr 1 do ogłoszenia:
Formularz zgłoszeniowy (28 KB)